Запобігання проявам корупції

17 грудня 2019 року відбулась колегія відділу освіти, молоді та спорту Сарненської РДА на  якій  було  заслухано  питання «Про про  виконання заходів  із запобігання і протидії корупції  у закладах дошкільної освіти та загальної середньої освіти Сарненського району на 2019 рік».  Рішення  колегії  було затверджено наказом відділу освіти, молоді та спорту від 19.12.2019 року № 378 та доведено до  керівників  закладів загальної середньої освіти.

РІШЕННЯ колегії відділу освіти, молоді та спорту Сарненської райдержадміністрації

Виконання заходів  із запобігання і протидії корупції  у закладах дошкільної освіти та загальної середньої освіти Сарненського району на 2018 рік

 

З метою реалізації державної політики із запобігання та протидії корупції, профілактики та попередження причин та умов, які сприяють проявам корупції та іншим правопорушенням,   на виконання   розпорядження голови районної державної адміністрації від 28 лютого 2018 року  № 108 «Про затвердження плану заходів із запобігання і протидії  корупції  у Сарненському районі на 2018 рік» відділом освіти, молоді та спорту Сарненської районної державної адміністрації видано наказ від 22 березня 2018 року № 112 «Про затвердження плану заходів із запобігання і протидії корупції  у закладах дошкільної освіти та закладах загальної середньої освіти Сарненського району на 2018 рік» та надіслано у всі заклади району.     

Згідно затверджених заходів у відділі освіти, молоді та спорту   проводилась відповідна робота  з метою надання консультаційної допомоги з питань дотримання антикорупційного законодавства,  запобігання та недопущення державними службовцями фактів корупційних діянь та відповідного   реагування  на  пов’язані   з  такими  фактами   правопорушення,  проведення роз’яснювальної роботи щодо запобігання, виявлення та протидії корупції, забезпечення відкритості та інформування громадськості про здійснені заходи щодо запобігання та протидії корупції.

Протягом 2018 року відділом освіти, молоді та спорту  здійснювалося оперативне доведення до відома працівників навчальних закладів нормативних документів Президента України, КМУ,  Національного агентства з питань державної служби України та антикорупційного законодавства. Керівниками закладів забезпечено відкритість і публічність проведення атестації  педагогічних працівників, комплектації, тарифікації, виплати щорічної винагороди та преміювання педагогічних працівників.

Згідно вимог частини 1 статті 45 розділу VII (Фінансовий контроль) Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону,  зобов’язані щорічно  до 1 квітня  подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання  функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, визначеною цим агентством.

З метою реалізації частин 1 і 2 статті 45 названого вище Закону, листом від 30.01.2018 № 01-23-143, працівників відділу освіти, молоді та спорту повідомлено про заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларації  особи, уповноваженої на виконання  функцій держави або місцевого самоврядування за формою, що визначена вказаним агентством.

Станом на 01 квітня 2018 року 12 - ма працівниками відділу освіти, молоді та спорту подано декларації шляхом  заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларації  особи, уповноваженої на виконання  функцій держави або місцевого самоврядування за формою, що визначена вказаним агентством.         

На виконання  листа Сарненської районної державної адміністрації від 19.03.2018 року № 01/09/23-203/18 про з’ясування причин не внесення працівником відділу освіти, молоді та спорту до декларації відомостей передбачених пунктом 2 частиною першою статті 46 Закону України «Про запобігання корупції»  та   наказу відділу освіти, молоді та спорту від 02 квітня  2018 року № 124 «Про створення комісії» було проведено службове розслідування  за  фактом  порушення  вимог пункту 2 частини  першої статті 46  Закону України  «Про запобігання корупції»  та складено акт від 06.04.2018 року. Метою службового розслідування було встановлення причин не внесення до декларації відомостей передбачених пунктом 2 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції».        

Відповідно до статті 44 Закону України «Про державну службу», Типового порядку проведення оцінювання результатів службової діяльності державних  службовців, затвердженого постановою  Кабінету Міністрів України від  23 серпня 2017 року № 640, наказу Національного агенства України з питань державної служби від 29.08.2018 року № 208-18 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо визначення результатів службової діяльності державних службовців, які займають  посади державної служби категорії «Б» і «В»  та на виконання наказу відділу освіти, молоді та спорту Сарненської РДА від 28 вересня 2018 року № 121-к «Про проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців відділу освіти, молоді та спорту Сарненської районної державної адміністрації, які займають посади державної служби категорії «В» у 2018 році»  у жовтні  для  4 державних службовців  було проведено оцінювання  результатів службової  діяльності. Висновки проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців відділу освіти, молоді та спорту Сарненської  районної  державної адміністрації, які займають посади державної служби категорії «В»  затверджено  наказом відділу освіти, молоді та спорту  Сарненської РДА від 20.11. 2018 року № 140-к «Про затвердження результатів оцінювання службової діяльності державних службовців відділу освіти, молоді та спорту Сарненської районної державної адміністрації, які займають посади державної служби категорії «В» у 2018 році». Відповідно  до  пункту 35 Типового порядку копії затверджених висновків  щодо  результатів оцінювання службової  діяльності державних службовців зберігаються  в  їхніх особових справах. 

23 серпня  2018 року на нараді керівників розглянуто питання «Забезпечення виконання законодавства  про зайнятість та деякі аспекти виконання трудового кодексу», за участю провідного юрисконсульта районного Центру  зайнятості  Карпця О.В.   

Згідно статей 25, 26 Закону України «Про освіту» призначення, продовження терміну дії контрактів із керівниками навчальних закладів здійснюється  відповідно до Положення про порядок управління об’єктами спільної власності територіальних громад Сарненського району, затвердженим рішенням районної ради від 18.01.2016 року № 85. У 2018 році погоджено  призначення  директора  ДЮСШ на контрактній основі  та  шляхом укладання додаткових угод продовжено термін дії контрактів з 20 - ма керівниками навчальних закладів району.

З метою попередження і виявлення корупційних діянь, інших правопорушень, пов'язаних із службовою діяльністю працівників, здійснюються заходи щодо попередження можливих ризиків у сфері дотримання вимог фінансового контролю.

Керуючись Законом України «Про публічні закупівлі» відділом освіти, молоді та спорту Сарненської РДА було проведено низку тендерів, які відображені в системі прозоро. Дана система передбачає можливість відслідковувати рух державних коштів, побачити учасників тендеру, запропоновані тендерні пропозиції та переможця. Тим самим унеможливлює здійснення корупційних дій особами, що проводять тендер. Серед тендерів, які були проведені відділом освіти, молоді та спорту можна зазначити тендери, які проводилися на реалізацію заходів Нової Української школи, а саме: закупівля парт, комп’ютерного обладнання та дидактичних матеріалів. Також були проведені тендери із закупівлі деревини, твердого палива, електричної енергії, газового палива, фарби, дизельного палива та інші. Також в системі прозоро відображені всі договори, які передбачають сплату державних коштів, які укладаються відділом освіти, молоді та спорту та не потребують проведення тендеру відповідно до законодавства України.

На сайті відділу освіти, молоді та спорту створені рубрики  «фінансова звітність», «державні закупівлі», «доступ  до публічної  інформації», де періодично оновлюється інформація про проведені тендери, використання коштів.

Окрім того, на виконання листа Міжрегіонального управління національного агентства України з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях від 03.04.2018 № 220/01-35 «Про надання пропозицій» відділом освіти, молоді та спорту Сарненської районної державної адміністрації були надані пропозиції щодо підготовки і підвищення кваліфікації державних службовців у 2019 році з питань запобігання та виявлення корупції – 3 особи.    

На виконання листа обласного управління освіти і науки Рівненської ОДА від 02.05.2018 №вих.-1512-06/01-09/18 відділом освіти, молоді та спорту Сарненської РДА подана інформація про чисельність державних службовців, які виконували (виконують) функції з державної атестації та інспектування державного нагляду (контролю) закладів освіти.

З метою формування негативного ставлення до корупції, як суспільно негативного  явища,  на виконання наказу управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації від 05.10.2018 № 365 «Про проведення обласного конкурсу дитячого малюнка «Україна без корупції», відділом освіти, молоді та спорту Сарненської районної державної адміністрації з 22 жовтня по 02 листопада  проводився  районний етап конкурсу дитячого малюнка «Україна без корупції». На даний конкурс було представлено 58 робіт із 16 закладів загальної  середньої  освіти.  Приємно  констатувати, що переможцем обласного етапу у віковій категорії 6-10 років стала учениця Сарненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2, Черногубова Мір’яна (вчитель Дьякова І.Ю.).

Виконання плану заходів із запобігання і протидії корупції вивчалося у  Любиковицькій ЗОШ І-ІІІ ступенів (директор Саванчук С.В.), Стрільській ЗОШ І-ІІІ ступенів (в.о. Білотіл А.Ю.), Кричильській ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Леоніда Куліша-Зіньківа (директор Гоч Ю.В.),  Коростській ЗОШ І-ІІІ ступенів (директор Михайлова В.П.), опорному  закладі «Степанська ЗОШ І-ІІІ ступенів» (директор Романцова Т.М.), Маловербченській ЗОШ І-ІІ ступенів (директор Гольонко П.О.), НВК ЗОШ І ступеня - ДНЗ с. Стрільськ (директор Поцекайло О.С.),  ДНЗ № 1 «Калинка» смт. Степань (завідувач Волошина  Л.В.) та   № 2 «Льонок» смт. Степань (завідувач Юрко Т.Ф.), ДНЗ «Сонечко»             с. Любиковичі (Котисько Т.В.).

У навчальних закладах організовуються та проводяться  заходи  з поширення знань про антикорупційне законодавство серед учасників навчально-виховного процесу, серед батьківських колективів, створені належні умови для прийому громадян,  створені веб-сайти закладів.  Приділяється велика увага відкритості та прозорості щодо підготовки та  участі учнів у зовнішньому незалежному оцінюванні, аналізу роботи із зверненнями громадян, запитами на інформацію.  

План заходів із запобігання і протидії корупції затверджено наказом від 10.04.2018 року № 45 у Любиковицькій  ЗОШ І-ІІІ ступенів, від 25.03.2018 року № 59 у Кричильській ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Леоніда Куліша-Зіньківа, від 30.03.2018 року  № 136 у Коростській ЗОШ І-ІІІ ступенів, від 30.03.2018 року № 27 в опорному закладі «Степанська ЗОШ І-ІІІ ступенів», від 03.04.2018 року № 78 у Маловербченській ЗОШ І-ІІ ступенів, від 03.04.2018 року № 16 у ДНЗ  № 1 «Калинка» смт. Степань,  від 29.03.2018 року № 23 у НВК ЗОШ І ступеня - ДНЗ с. Стрільськ, Однак, відсутній  наказ  про затвердження заходів із запобігання  і  протидії корупції   у Стрільській ЗОШ І-ІІІ ступенів,  ДНЗ  № 2 «Льонок» смт. Степань

У системі  загальної середньої освіти особливе значення належить державній підсумковій атестації учнів, що забезпечує об’єктивність річного оцінювання учнів та є ефективним інструментом впливу на якість освіти.  ДПА затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 30.12.2014 року № 1547 «Про затвердження Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців)  у системі загальної середньої освіти». Керівниками навчальних закладів видано накази «Про порядок організованого закінчення навчального року та проведення державної підсумкової атестації учнів», у яких попереджено про недопущення  адміністрацією та педагогічними працівниками фактів хабарництва під час організованого закінчення навчального року  та проведення ДПА.

Щорічно у березні-квітні питання державної підсумкової атестації розглядається на педагогічних радах, про що свідчать протоколи у перевірених ЗЗСО. Традиційно питання про визначення претендентів на відзнаку та нагородження медаллю,  відповідно до Положення про золоту медаль «За високі досягнення у навчанні» та срібну медаль «За досягнення у навчанні»  та Порядку переведення учнів (вихованців) загальноосвітнього навчального закладу  до наступного  класу  розглянуто на педагогічній раді у Любиковицькій ЗОШ І-ІІІ ступенів 31.08.2018 року (протокол № 1), у Стрільській ЗОШ І-ІІІ ступенів 31.08.2018 року (протокол  № 1), у Кричильській ЗОШ І-ІІІ ступенів 31.08.2018 року (протокол № 1),у Коростській ЗОШ І-ІІІ ступенів 31.08.2018 року (протокол № 1), в опорному закладі «Степанська ЗОШ І-ІІІ ступенів» 31.08.2018 року (протокол № 1), у Маловербченській  ЗОШ І-ІІ ступенів 31.08.2018 року (протокол № 1).

Відповідно до Положення про золоту медаль «За високі досягнення у навчанні» та срібну медаль «За досягнення у навчанні» затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 17.03.2015 року № 306  у 2017-2018 навчальному році отримали  Золоту медаль  - 18 випускників  та Срібну медаль – 12 випускників.

На виконання  розділу ІІІ «Особливі умови нагородження» вищезазначеного Положення  по  відділу освіти, молоді та спорту  видано  наказ  від 21 червня 2018 року № 218 «Про нагородження випускників 11-х класів загальноосвітніх шкіл району Золотою та Срібною медалями» згідно якого 4  випускники були нагороджені медалями.

Однак  є  учні,  що  були претендентами  на  медаль  та  не  підтвердили рівень своїх знань, а саме: по 5 учнів Сарненської  гімназії  і Сарненської  ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 та 1 учень опорного закладу «Степанська ЗОШ І-ІІІ ступенів».

Однією  з умов запобігання корупції є доступ до  публічної інформації. В Законі України  «Про освіту» статтею  30 «Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти»  передбачено   проведення  річного звіту керівником  щодо діяльності закладу освіти. На зборах  трудового колективу, загальношкільних батьківських зборах заслухано звіти керівників навчальних закладів:  у Любиковицькій ЗОШ І-ІІІ ступенів 31.05.2018 року, у Стрільській ЗОШ І-ІІІ ступенів 22.05.2018 року, у ДНЗ «Сонечко»  с. Любиковичі  17.05.2018 року, у Кричильській ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Леоніда Куліша-Зіньківа  22.05.2018 року, у  Коростській ЗОШ  І-ІІІ ступенів 06.06.2018 року, опорному  закладі «Степанська ЗОШ І-ІІІ ступенів»  15.06.2018 року, Маловербченській ЗОШ І-ІІ ступенів  29.05.2018 року,  НВК ЗОШ І ступеня - ДНЗ с. Стрільськ  22.05.2018 року,  ДНЗ № 1 «Калинка» смт. Степань 31.08.2018 року та № 2 «Льонок» смт. Степань 14.06.2018 року.

Протягом серпня - вересня  2018 року керівники закладів загальної середньої освіти та дошкільних навчальних закладів провели ознайомлення новоприйнятих педагогічних працівників з вимогами законодавства України з питань протидії корупції.

Листом від 15.03.2018 № 01-23-378 керівників  закладів загальної середньої освіти ознайомлено та зобов’язано забезпечити виконання доручення голови  районної державної адміністрації про посилення фінансово-бюджетної дисципліни, контролю за використанням державних фінансових і матеріальних ресурсів, дотриманням процедури державних закупівель.

Однак варто зауважити, що  керівники не в повній мірі забезпечують  виконання вимог вищезазначеного листа. На момент перевірки на сайтах навчальних закладів розміщена не вся інформація щодо отриманих товарів для створення нового освітнього середовища відповідно до запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа».  Але більшою проблемою на сьогоднішній день є відсутність у частини дошкільних закладів створених сайтів.          

Робота   щодо  запобігання   корупції  у відділі освіти, молоді та спорту,   та навчальних закладах  району залишається на постійному контролі .