ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА

Під час карантину рекомендуємо поглибити теоретико-методичні знання з видів спорту (обраних модулів): історія, правила гри та суддівство, правила проведення змагань.

В зв’язку з постійним знаходженням учнів в обмеженому просторі необхідно проведення учнями самостійних занять фізичними вправами.

Ці заняття надають можливість оволодіти цілим рядом рухових умінь та навичок, які непередбачені програмою з фізичного виховання, розширити діапазон рухових дій. Збільшується загальна фізична підготовка, при цьому виключаються вправи на витривалість та швидкість. Навчати молодших  школярів руховим діям доцільно, застосовуючи переважно ігровий метод.

До форм самостійних занять відносяться:

 • ранкова гімнастика;
 • фізичні вправи протягом дня.

Заняття повинні викликати в учнів позитивні емоції, з цією метою необхідно творчо використовувати ігрові методи, музичний супровід, ІКТ тощо.

Ранкова гімнастика (зарядка) повинна входити в розпорядок дня учня  в ранковий час після пробудження від сну.

В комплекс слід включати вправи для всіх груп м'язів, вправи на гнучкість і дихальні вправи. Не рекомендується виконувати вправи статичного характеру, зі значними обтяженнями, на витривалість.

При складанні комплексів та їх виконанні рекомендується фізичне навантаження на організм підвищувати поступово, з максимумом у середині чи в другій половині комплексу.

Кожну вправу слід починати в повільному темпі й з невеликою амплітудою рухів з поступовим її збільшенням. Між серіями з 2-3 вправ (а для силових вправ - після кожного) виконуються вправи на розслаблення.

Дозування фізичних вправ, тобто збільшення або зменшення їх інтенсивності, забезпечується зміною амплітуди рухів, прискоренням або уповільненням темпу, збільшенням або зменшенням числа повторень вправ, включенням в роботу більшого або меншого числа м'язових груп, збільшенням або скороченням пауз для відпочинку.

Фізичні вправи протягом дня забезпечують попередження стомлення, сприяють підтримці працездатності тощо. Вправи виконуються в перервах між заняттями з інших предметів.

Зазвичай це прості загально розвивальні вправи (нахили, повороти, кругові рухи голови, кругові рухи в плечових, ліктьових суглобах тощо); ізометричні (максимальна напруга і розслаблення м'язів кистей, рук, ніг, тулуба); спеціальні для м'язів очей (рухи очей вправо-вліво, вгору-вниз, кругові рухи).

Вибір кількості занять в тиждень, залежить в значній мірі від мети самостійних занять. Для підтримки фізичного розвитку на досягнутому рівні досить займатися двічі на тиждень; для його підвищення – не менше трьох разів, а для досягнення помітних результатів – 4-5 разів на тиждень і більше.

Тренуватися потрібно через 2-3 години після прийому їжі. Не рекомендується тренуватися вранці натщесерце, відразу після сну, а також пізно ввечері.

Тренувальні заняття, як правило, носять комплексний характер, тобто повинні сприяти розвитку всього комплексу фізичних якостей, а також зміцненню здоров'я та підвищенню загальної працездатності організму. Спеціалізований характер занять вимагає індивідуального підходу і попередньої підготовки, тобто спеціального добору тренувальних засобів, навантажень, місця і часу занять, консультацій з фахівцями. Наприклад: https://www.youtube.com/watch?v=LF1hsGsYYH4

Для покращення психологічного стану учнів рекомендуємо проведення спортивних челенджів серед учнів класу, паралелі, школи. Наприклад: https://twitter.com/FCBarcelona/status/1240737473170493440?ref_src

 1. Методичні рекомендації щодо викладання фізичної культури у 2019/2020 навчальному році: https://cutt.ly/etlwdpv
 2. ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА. Навчальна програма для 5-9-х класів ЗНЗ: https://cutt.ly/vtlwcgK
 3. Домашні завдання з фізичної культури:https://cutt.ly/Wtk5bq7
 4. Фізична культура - Учительський журнал ~online: https://cutt.ly/wtlwGEq
 5. Усі уроки фізичної культури | Шкільне життя: https://cutt.ly/NtlwFf7
 6. Конспекти уроків фізичної культури 5 клас | Шкільне життя: https://cutt.ly/QtlwAom
 7. Фізична активність та моторні ігри для дітей: https://cutt.ly/rtleifL
 8. 4 безкоштовні інструменти для створення віртуальних екскурсій: https://cutt.ly/NtleWhj
 9. Інструкції з охорони праці на уроках фізкультури в спортзалі: https://cutt.ly/ItleYl3
 10. Фізкультхвилинки з LEGO. Шість цеглинок для 1 класу – YouTube: https://cutt.ly/7tleDvZ
 11. Проєкт Фонд Кличко: https://cutt.ly/2tleGKS
 12. Віртуальна реальність: принципи роботи та переваги для навчання – TeachHub: https://cutt.ly/UtleZQR
 13. Методичні рекомендації з організації фізкультури в ЗДО: https://cutt.ly/Ttle3Wl